Stary Kamień. 16-latek spowodował pożar

p>

(© KP PSP Kwidzyn)

Prawdziwy dramat przeżyli mieszkańcy wielorodzinnego domu we wsi Stary Kamień w gminie Prabuty. W środę, 4 sierpnia, w późnych godzinach wieczornych na poddaszu budynku wybuchł pożar, który pochłonął jedną część budynku. Doszczętnie spłonęły trzy mieszkania, a kolejne znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie nie nadają się do użytku bez remontów.

W Starym Kamieniu na krótko po pożarze pojawił się nawet burmistrz Prabut, Bogdan Pawłowski.

– Razem z Wandą Angielską z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w pierwszej kolejności musieliśmy ustalić jakie są potrzeby wszystkich poszkodowanych – tłumaczy burmistrz.

W akcji gaśniczej brały udział 3 zastępy straży pożarnej z kwidzyńskiej jednostki oraz aż 7 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, m.in. z Rakowca i Rozajn. Łącznie z żywiołem walczyło 47 strażaków z całego powiatu.

Dom zamieszkiwały 33 osoby. Sytuacja była na tyle poważna, że zdecydowano się ewakuować wszystkich mieszkańców budynku zanim ogień się rozprzestrzeni. Jednak jedynie 7 z ewakuowanych osób zdecydowało się skorzystać w nocy z przygotowanych lokali zastępczych.

– Na szczęście nic nikomu się nie stało. W takich sytuacjach życie i zdrowie ludzkie jest najważniejsze – mówi kpt. Jan Chodukiewicz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej

w Kwidzynie.

Całą akcję opóźniły trudności z dostępem do wody. Strażacy mieli do dyspozycji jedynie jeden hydrant na terenie wioski, w związku z czym tylko jeden wóz brał ciągły udział w akcji. Pozostałe trzy regularnie kursowały do punktu ujęcia wody przy jeziorze Dzierzgoń. Nerwów podczas gaszenia pożaru dostarczyły także trudności z odłączeniem energii elektrycznej.W związku z brakiem pogotowia energetycznego na terenie gminy, trzeba było czekać na reakcję zakładu energetycznego z Malborka.

– Wielokrotnie sygnalizowaliśmy brak posterunku energetycznego, ale gmina nie ma na takie decyzje wpływu – tłumaczy Bogdan Pawłowski.

W wyniku ustaleń policji, bezpośrednią przyczyną pożaru było zaprószenie ognia od niedopałka papierosa.

– Sprawcą pożaru okazał się 16-letni mieszkaniec gminy, który na krótko przed jego wybuchem przebywał na poddaszu – relacjonuje sierż. Bożena Schab, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie.

Zarówno podejrzany jak i świadkowie zdarzenia zostali już na tę okoliczność przesłuchani. Nastolatek za spowodowanie pożaru będzie odpowiadał przed Sądem Rodzinnym w Kwidzynie.

Rozmowa z burmistrzem Prabut, Bogdanem Pawłowskim

W jaki sposób Urząd Miasta pomógł rodzinom poszkodowanym w pożarze?

W noc pożaru rodzinom, których mieszkania zostały doszczętnie zniszczone, wraz z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej zorganizowaliśmy bazę noclegową w Hali Sportowej w Prabutach. Tam wraz z poszkodowanymi przewiezione zostały materace, poduszki, koce, śpiwory itp. Ponadto, zapewniliśmy im także lokale zastępcze m.in. w miejscowościach Kamienna czy Orkusz. Dostarczamy tam także posiłki.

Czy jesteście w stanie w jakiś sposób wesprzeć finansowo poszkodowanych podczas remontu mieszkań?

Wszystkie mieszkania w Starym Kamieniu są własnościowe. Gmina nie jest w stanie wziąć na siebie całego ciężaru odpowiedzialności. Jeśli właściciele, nie zdecydują się odbudowywać domu, jesteśmy jedynie w stanie pomóc im przy pracach rozbiórkowych.

Planujecie jeszcze jakieś formy pomocy?

Tak. Wspólnie z MOPS-em rozpoczęliśmy akcję zbierania żywności oraz przedmiotów codziennego użytku dla tych rodzin. Już nawet wpływają pierwsze datki.

źródło. naszemiasto.pl

2 myśli na “Stary Kamień. 16-latek spowodował pożar”

  1. Ciekawe, kto słyszał bądź czytał o akcji zbierania przedmiotów i żywności.Pewnie zbierają urzędnicy wśród swoich bo nikt nic nie wie.

  2. urzad prabuty- mozecie pomoc przy rozbiorce a co macie juz zyda na stara spalona cegle czy na gruz?

Komentarze zostały wyłączone.