Prabuty.com

Serwis Informacyjny Miasta i Gminy Prabuty

Aktualności, Historia, Wszystkie

Odmieniony Roland na prabuckiej fontannie

Według opowieści zatopiona w jeziorze Zamkowym figura Rolanda powróci na prabucką fontannę. Nie będzie to jednak kopia tamtej sprzed lat, ale nowa rzeźba przedstawiająca średniowiecznego rycerza. Renowacja fontanny w Prabutach była marzeniem zmarłego rok temu Wernera Zebrowskiego, który na ten cel zapisał w spadku pewną kwotę. Już za dwa tygodnie mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć sie na temat figury podczas organizowanych konsultacji.

Werner Zebrowski przekazał samorządowi Prabut także obrazy i grafiki przedstawiające Prabuty sprzed wojny. W sezonie można je oglądać w Bramie Kwidzyńskiej.

– Jego życzenie było tylko takie, żeby kolekcja była dostępna dla wszystkich mieszkańców Prabut – relacjonuje burmistrz Prabut, Bogdan Pawłowski.

Figurę Rolanda zaprojektował i wykona dr Mariusz Białecki, prodziekanem Wydziału Rzeźby gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

– Figura Rolanda nie będzie kopią tej zniszczonej, bo tamten germański Roland symbolizował „Drang Nach Osten”, czyli niemieckie określenie
na parcie Rzeszy na wschód – argumentuje Bogdan Pawłowski, burmistrz Prabut.

Roland był jednak średniowiecznym rycerzem z Bretonii i to właśnie do jego pochodzenia ma się odnosić projekt. Tarczę rycerza będzie zdobił bretoński herb, a przy pasie przytwierdzony będzie róg, kolejny symbol bretońskich rycerzy.
Już 17 stycznia o godz. 16) odbędą się konsultacje w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury przy ul. Łąkowej 22.

Do 1945 roku fontannę zdobiła figura Rolanda, która zniknęła tuż po zakończeniu działań wojennych.

– Jej los jest nieznany, choć są jednak różne hipotezy. Jedna mówi np., że figura mogła zostać zatopiona w jeziorze Zamkowym – informuje Bogdan Pawłowski.

źródło: prabuty.naszemiasto.pl

3 Comments

  1. Bat211

    To bardzo dobry pomysł 🙂 Fajnie będzie mieć taką fontannę 🙂 Pozdrawiam

  2. Też się cieszę, zobaczymy wkońcu fontanne w Pełnej okazałości.

  3. Ela

    Fontannę pamiętam z dzieciństwa ,cieszę się że będzie ładniejsza!!!

Leave a Reply